Naslov: Varijabilnost i heritabilnost vremena cvetanja i morfoloških osobina cveta nekih hibrida breskve
Autori: Aleksandar Radović, Dragan Nikolić, Vera Rakonjac, Ivana Bakić
Preuzmite: PDF
Rezime: Kod osam selekcionisanih hibrida breskve dobijenih iz kombinacije ukrštanja Flaminia x Summerset proučavana je varijabilnost i heritabilnost vremena cvetanja i morfoloških osobina cveta u dvogodišnjem periodu (2011-2012). Cvetanje ispitivanih hibrida breskve odvijalo se krajem marta i u prvoj polovini aprila meseca. Za prečnik cveta i dimenzije kruničnih listića utvrđene su značajne razlike između proučavanih hibrida. Visoke vrednosti heritabilnosti ustanovljene su za početak, puno i kraj cvetanja, kao i za dimenzije kruničnih listića i broj dvostrukih tučkova. Morfološke osobine cveta karakterisale su se malim variranjem, što ukazuje na veliku stabilnost ovih osobina i mogućnost njihovog eventualnog korišćenja u determinaciji genotipova breskve.
Ključne reči: Prunus persica, hibrid, cvetanje, morfologija cveta, varijabilnost, heritabilnost
Naslov: Promene u sadržaju humusa, kalcijum karbonata i pH vrednosti zemljišta uslovljene navodnjavanjem i fertigacijom u savremenim zasadima jabuke
Autori: Aboubaker Brayek, Ranko Čabilovski, Nenad Magazin, Maja Manojlović
Preuzmite: PDF
Rezime: Cilj istraživanja bio je da se utvrdi uticaj navodnjavanja i fertigacije sistemom kap po kap na sadržaj humusa, kalcijum karbonata (CaCO3) i pH vrednost zemljišta u zasadima jabuke. Analizirani uzorci uzeti su sa tri poljoprivredna gazdinstva sa savremenim zasadima jabuke sorte Golden Delicious. Voćnjaci su podignuti na tri različita tipa zemljišta: Mala Remeta (karbonatni černozem), Rumenka (ritska crnica) i Ljutovo (peskoviti černozem). Uzorci zemljišta uzeti su iz slojeva zemljišta 0-10, 10-20, 20-30 i 30-50 cm. U cilju sagledavanja uticaja navodnjavanja sistemom kap po kap na hemijska svojstva zemljišta, uzorkovano je zemljište ispod crevaemitera za navodnjavanje i zemljište iz međurednog prostora na udaljenosti od 1,5 m od creva za navodnjavanje. Rezultati su pokazali da je navodnjavanje i fertigacija dovela do značajnog smanjenja aktivne i supstitucione pH vrednosti zemljišta, kao i smanjenja sadržaja CaCO3 i sadržaja humusa u površinskim slojevima zemljišta 0-10 cm i 10-20 cm.
Ključne reči: plodnost zemljišta, navodnjavanje, fertigacija, jabuka
Naslov: Uticaj načina održavanja zemljišta na generativni potencijal sorti crne ribizle (Ribes nigrum L.)
Autori: Svetlana M. Paunović, Mihailo NIkolić, Rade Miletić, Jasminka Milivojević, Milovan Veličković
Preuzmite: PDF
Rezime: U eksperimentu je praćen uticaj različitih načina održavanja zemljišta u zasadu crne ribizle na generativni potencijal ispitivanih sorti. Istraživanja su obavljena na objektu Instituta za voćarstvo, Čačak, u periodu od 2012. do 2014. godine. Ogledom je obuhvaćeno šest sorti crne ribizle: Ben Lomond, Ben Sarek, Čačanska crna, Titania, Tiben i Tisel. Primenjena su tri načina održavanja zemljišta: 1. održavanje zemljišta u vidu jalovog ugara; 2. održavanje zemljišta zastiranjem strugotinom i 3. održavanje zemljišta zastiranjem polietilenskom folijom. Ribizle gajene na strugotini odlikovale su se značajno većim vrednostima kod većine ispitivanih parametara generativog potencijala, dok su najniže vrednosti zabeležene kod ribizli gajenih na foliji. Ispitivane sorte ispoljile su razlike u pogledu generativnog potencijala u zavisnosti od načina održavanja zemljišta.
Ključne reči: crna ribizla, jalovi ugar, strugotina, folija, generativni potencijal
Naslov: Promene u profilima izoperoksidaza kalusa tokom adventivne organogeneze predstavnika roda Prunus
Autori: Tatjana Vujović, Đurđina Ružić, Radosav Cerović
Preuzmite: PDF
Rezime: U radu su prikazani rezultati ispitivanja izoperoksidaza kao potencijalnih markera adventivne organogeneze in vitro kod dva predstavnika roda Prunus: sorta višnje Čačanski rubin (P. cerasus L.) i podloga za trešnju i višnju Gisela 5 (P. cerasus x P. canescens). Izoperoksidaze su razdvajane u nedenaturišućem poliakrilamidnom gelu (gradijent koncentracije 5-15%) u kontinualnom puferskom sistemu (TBE pufer, pH 8,3), a detektovane bojenjem sa 3,3’, 5,5’-tetrametilbenzidinom. U momentu regeneracije na većini ispitanih medijuma za regeneraciju nije bilo moguće detektovati kvalitativne razliku u elektroforetskim profilima izoperoksidaza organogenih i neorganogenih kalusa koji su poticali sa medijuma identičnog hormonskog sastava. Na medijumima na kojima su detektovane razlike kod sorte Čačanski rubin proces regeneracije nije bio asociran sa prisustvom/odsustvom određene izoenzimske forme karakteristične za genotip, već su razlike u profilima varirale sa promenom hormonskog sastava medijuma na kome se dešavala regeneracija. Dalja biohemijska istraživanja usmerena ka vremenskom praćenju promene u ukupnoj aktivnosti i elektroforetskim profilima peroksidaza tokom procesa regeneracije su neophodna za utvrđivanje uloge ovih enzima u procesu organogeneze in vitro.
Ključne reči: in vitro regeneracija, kalusi, izoperoksidaze, poliakrilamid gel elektroforeza
Naslov: Antioksidativna svojstva različitih proizvoda od kupine (Rubus fruticosus)
Autori: Dragana Paunović, Ana Kalušević, Dušica Đinović, Tanja Petrović, Jasmina Rajić, Miljan Cvetković, Viktor Nedović
Preuzmite: PDF
Rezime: Plodovi kupine (Rubus fruticosus) koriste se u svežem i zamrznutom stanju, a vrlo su značajna sirovina i u prehrambenoj industriji za proizvodnju sokova, sirupa, slatka, džemova, želea, vina, rakija, sirćeta i dr. U ovom radu, od plodova kupine proizvedeni su sirup i slatko sa ciljem da se utvrdi uticaj tehnološkog postupka proizvodnje (temperatura, vreme, aeracija) na antioksidativna svojstva gotovog proizvoda. Sadržaj ukupnih antocijana, ukupnih fenola, kao i antioksidativna aktivnost određeni su putem tri kompatibilne UV-VIS spektrofotometrijske metode. Rezultati su pokazali da su sadržaj ukupnih antocijana, ukupnih fenola i antioksidativna aktivnost proizvoda od kupine bili značajno niži u odnosu na neprerađen uzorak. Ovakvi rezultati ukazuju na to da povišena temperatura, vreme njenog delovanja i aeracija tokom tehnološkog postupka proizvodnje imaju značajan uticaj na antioksidativnu aktivnost različitih proizvoda od kupine.
Ključne reči: kupina, sirup, slatko, antioksidativna aktivnost, fenoli, antocijani
Naslov: Uticaj sušenja na promenu sadržaja ukupnih šećera i ukupnih kiselina u plodu šljive
Autori: Olga Mitrović, Branislav Zlatković, Branko Popović, Miodrag Kandić, Nemanja Miletić
Preuzmite: PDF
Rezime: U radu su prikazani rezultati ispitivanja uticaja sušenja plodova šljiva sorata Čačanska lepotica, Mildora, Čačanska rodna i Stanley, na dve konstantne temperature vazduha (90 °C i 70 °C), na sadržaje ukupnih šećera i kiselina. Pored kontrolne varijante, korišćen je i predtretman dipovanje u ključaloj vodi. Prikazane su vrednosti sadržaja ukupnih šećera i ukupnih kiselina u plodovima sveže i sušene šljive (računato u gramima na 100 g ukupne suve materije), njihov odnos (indeks slasti), kao i promena ovih parametara u plodovima sušene šljive u odnosu na sveže plodove (izraženo u procentima). Visina temperature sušenja i primenjeni predtretman dipovanje ne utiču na promenu sadržaja ukupnih šećera, ukupnih kiselina i indeksa slasti u sušenim plodovima šljive, računati na ukupnu suvu materiju, u odnosu na sveži plod. Konstatovani različiti sadržaji ovih parametara u sušenim plodovima u odnosu na sveži plod su posledica sortnih specifičnosti. Mildora je sorta šljive kod koje se najmanje uočavaju ove promene.
Ključne reči: šljiva, sušena šljiva, odnos šećer/kiselina, temperatura sušenja, dipovanje