slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Karakteristike rasta i rodnosti novijih sorti jabuke

Autori: Dragan Milatović, Dejan Đurović

Preuzmite: PDF

Rezime: U periodu od pet godina (2004-2008) na području centralne Šumadije proučavane su karakteristike rasta i rodnosti deset novijih sorti jabuke, uporedo sa sortom Idared, koja je uzeta kao standard. Statistički značajno veći prinos po stablu u odnosu na standard imala je samo sorta Pinova, dok su veću efikasnost rodnosti imale sorte Pinova i Royal Gala. Najveću sklonost ka alternativnoj rodnosti ispoljile su sorte: Delbard Jubilé, Fuji Naga-fu 2, Fuji Naga-fu 6 i Elista. Kod pet sorti utvrđena je veća bujnost, a kod šest sorti manja masa ploda u odnosu na sortu standard.

Ključne reči: Malus domestica, prinos, efikasnost rodnosti, indeks alternativnosti, masa ploda


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Biološke osobine sorti jabuke Rajka i Topaz otpornih prema Venturia inaequalis (Cooke) Wint.

Autori: Milan Lukić, Slađana Marić

Preuzmite: PDF

Rezime: Sa aspekta racionalne upotrebe pesticida i zaštite životne sredine, jedan od savremenih trendova u proizvodnji jabuke je gajenje sorti otpornih prema prouzrokovačima najznačajnijih bolesti i štetočinama. U radu su prikazani trogodišnji rezultati proučavanja bioloških osobina sorti jabuke (Rajka i Topaz) otpornih prema Venturia inaequalis (Cooke) Wint. u agroekološkim uslovima Čačka. Sorta Rajka je imala ranije vreme cvetanja i veću obilnost, kao i ranije vreme zrenja. Sorta Topaz se odlikuje krupnijim plodovima kolačastog oblika. Visok rodni potencijal ispoljile su obe ispitivane sorte, mada je veći prinos i bolji kvalitet ploda, posmatran kroz hemijski sastav i organoleptičke osobine, utvrđen kod sorte Topaz.

Ključne reči: jabuka, sorta, biološke osobine, Venturia inaequalis (Cooke) Wint.


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Efikasnost preparata na bazi 6-benziladenina u proređivanju plodova jabuke

Autori: Zoran Keserović, Biserka Milić, Nenad Magazin, Marko Dorić

Preuzmite: PDF

Rezime: Ogledi sa ciljem ispitivanja efikasnosti preparata za hemijsko proređivanje plodova jabuke na bazi 6benziladenina postavljeni su u toku vegetacije 2011. godine u zasadima sorti Golden Delicious, Idared, Jonagold i Topred. Primenjeni su sledeći tretmani: netretirana kontrola, Gerba 4LG koncentracije 2,5 ml/l, MaxCel 5,0 ml/l i MaxCel 7,5 ml/l. Proređivanje je bilo efikasno kod sorte Golden Delicious u pogledu smanjenog broja plodova po stablu, zametanja i povećane mase ploda. Sorte Idared i Jonagold su imale veću prosečnu masu ploda u svim tretmanima u odnosu na kontrolu, bez obzira na to što primena preparata nije obavezno za rezultat imala manji broj plodova i slabije zametanje. Najmanja efikasnost preparata zabeležena je kod sorte Topred. Neodgovarajuće temperature vazduha u vreme, nakon tretmana i faza porasta ploda u kojoj su primenjeni preparati, mogući su faktori koji su doveli do smanjene efikasnosti.

Ključne reči: jabuka, sorta, 6-benziladenin, proređivanje, zametanje, masa ploda


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Sadržaj teških metala u plodovima jabuke sorte Idared u proizvodnim lokalitetima čačanskog kraja

Autori: Mira Milinković, Rade Miletić, Vera Raičević, Blažo Lalević

Preuzmite: PDF

Rezime: Ispitivan je sadržaj teških metala (As, Pb, Cd i Hg) i štetnih materija (nitrata i nitrita) u plodovima jabuke sorte Idared, na različitim lokalitetima čačanskog kraja. U zavisnosti od lokaliteta, sadržaj As u plodovima je bio od 0,0035 mg/kg do 0.0071 mg/kg, Pb od 0,0035 mg/kg do 0,0807 mg/kg, Cd od 0,0028 mg/kg do 0,0059 mg/kg i Hg od 0,0058 mg/kg do 0,0076 mg/kg. Sadržaj nitrata i nitrita u svim uzorcima je bio manji od 3 mg/kg sveže mase plodova jabuke. Utvrđeni sadržaj teških metala, kao i sadržaj nitrata i nitrita je znatno manji nego što je to definisano zakonskom regulativom. Prema dobijenim rezultatima, područje ispitivanja je veoma pogodno za komercijalnu proizvodnju jabuke u pogledu ispitivanih parametara.

Ključne reči: jabuka, sorta, lokaliteti, teški metali, nitrati i nitriti


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Ispitivanje stepena oplođenja pri samo-i slobodnom oprašivanju sorte šljive Pozna plava

Autori: Milena Đorđević, Radosav Cerović, Sanja Radičević

Preuzmite: PDF

Rezime: U radu su ispitivane neke od reproduktivnih karakteristika sorte šljive Pozna plava primenom fluorescentno-mikroskopske metode, utvrđivanjem broja zametnutih plodova i klijavosti polena in vitro. U varijantama samoi slobodnog oprašivanja, određivani su kvantitativni parametri rasta polenovih cevčica u stubiću i plodniku ove sorte, u četiri sukcesivna termina, tokom dve godine ispitivanja. Na osnovu dobijenih rezultata utvrđeno je da je se sorta šljive Pozna plava nalazi na granici između delimično samooplodnih i samooplodnih sorti.

Ključne reči: Prunus domestica L., oprašivanje, rast polenovih cevčica, zametanje plodova


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Proučavanje introdukovanih ranih sorti kajsije u beogradskom podunavlju

Autori: Dragan Milatović, Dejan Đurović, Gordan Zec

Preuzmite: PDF

Rezime: U periodu od četiri godine (2009-2012. godina) na području Beograda proučavane su karakteristike dvanaest novointrodukovanih sorti kajsije ranog vremena zrenja, uporedo sa sortom Magyar Kajszi, koja je uzeta kao standard. Većina ispitivanih sorti je cvetala 1-3 dana pre standard sorte, dok je vreme zrenja bilo 13 do 25 dana ranije. Statistički značajno veći prinos po stablu u odnosu na kontrolu imale su sorte Dunstan, Ninfa, Leskora i Veselka, dok su veću masu ploda imale sorte Dunstan i Strepet. Većina introdukovanih sorti je imala bolji izgled ploda, dok je kvalitet bio lošiji u odnosu na kontrolu. Među proučavanim sortama četiri su se izdvojile kao perspektivne za gajenje na području Beograda: Aurora, Dunstan, Veselka i Tomcot.

Ključne reči: Prunus armeniaca, vreme cvetanja, vreme zrenja, prinos, kvalitet ploda


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Ispitivanje korelacionih veza nekih parametara biologije cvetanja sorti trešnje (Prunus avium L.)

Autori: Sanja Radičević, Radosav Cerović, Milena Đorđević

Preuzmite: PDF

Rezime: U radu su predstavljeni trogodišnji rezultati ispitivanja karakteristika fenofaze cvetanja i klijavosti polena in vitro 23 sorte trešnje: Asenova rana, Bianca di Verona, Burlat, Čarna, Diana, Durone Nero I, Early Compact Van, Inge, Junskaja ranaja, Kordia, Lambert, Lapins, Margit, Merchant, Negre de Bistrita, Priusadebnaja, Stark Hardy Giant, Stella, Summit, Sunburst, Uriase de Bistrita, Vega i Vista. Izvršena je klasifikacija ispitivanih sorti prema vremenu cvetanja na ranocvetne, srednjeranocvetne, srednjepoznocvetne i poznocvetne sorte. Utvrđena je umerena negativna korelacija između vremena i dužine trajanja fenofaze cvetanja (r = -0,65), i umerena pozitivna korelacija između vremena cvetanja i klijavosti polena in vitro (r = 0,63).

Ključne reči: trešnja, sorta, fenofaza cvetanja, klijavost polena in vitro


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Efikasnost acetamiprida (Volley 20 SP) u kontroli populacije Cacopsylla pyri L.

Autori: Svetomir Stamenković, Pantelija Perić, Dejan Marčić, Drago Milošević

Preuzmite: PDF

Rezime: Poslednjih 30 godina populacija Cacopsylla pyri L. u Srbiji ima visoku brojnost i jak intenzitet napada na skoro svim sortama krušaka. U radu je prikazana brojnost populacije, intenzitet napada i efikasnost acetamiprida u kontroli populacije kruškine buve u rejonu Čačka u periodu 2009-2011. godine. U ispitivanom periodu populacija kruškine buve je imala visoku brojnost u svim komercijalnim zasadima kruške u regionu Čačka. Brojnost populacije prikazana je brojem jaja i larvi po letorastu, a intezitet napada procentom oštećenih letorasta. Acetamiprid je ispoljio visoku efikasnost u fazi piljenja larvi (90,2-96,1%), a kod primene u kombinaciji sa abamektinom (Armada) efikasnost je iznosila 100%.

Ključne reči: acetamiprid, Cacopsylla pyri L., intenzitet napada, suzbijanje


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: UTICAJ NOVOG SISTEMA ZAŠTITE OD RĐE ŠLJIVE U BIOLOŠKOJ PROIZVODNJI ŠLJIVE

Autori: Anton Atanasov, Hristina Dinkova, Kalin Dragoyski, Diyan Georgiev, Anton Velichkov, Gergana Kirilova

Preuzmite: PDF

Rezime: U radu je ispitivana efikasnost suzbijanja rđe šljive (Tranzschelia pruni-spinosae (Pers) Diet) u okviru novog sistema zaštite u biološkoj proizvodnji šljive. U ogledu su korišćeni biopreparati Trifolio S forte, NeemAzal, Tresar 480CK, Dipel 50 WP and Madex, kao i preparati za koje postoji dozvola za primenu u biološkoj proizvodnji voća Champion N WP and Funguran (77% bakar-hidroksida), i šećer kao atraktant. Preparati su primenjivani u obliku smeše, u koncentracijama koje se uobičajeno koriste u praksi. U ogledu je ispitivana sorta Elena (kasna sorta, sa vremenom berbe oko 25. septembra), zasađena na rastojanju 4 x 3 m. Ispitivanja su vršena krajem avgusta, korišćenjem petostepenog sistema. Najbolje rezultate dala je varijanta sa biopreparatima koji su primenjeni u koncentraciji 15,0 ± 3,4% obezbedili potpunu zaštitu listova stepen oštećenja 0, u koncentraciji 65 ± 3,3% stepen napada 1, a pri koncentraciji od samo 20 ± 3,1% stepen oštećenja 2 (utvrđeno na osnovu petostepenog sistema po P = 0,05; t = 2,77). Kada je reč o primeni insekticida, u varijantama su korišćeni sledeći preparati: Acarsin (ulje), Champion (77% bakar-hidroksida), Methyltopsi, Systane, Nurele D and Karate 2,5 EC. Stepen oštećenja listova rđom šljive bio je 2, 3 i 4, dok su u kontrolnoj varijanti svi listovi bili zaraženi u stepenu 4 (do 50%) i 5 (preko 50 %).

Ključne reči: Tranzschelia pruni-spinosae (Pers) Diet, biopreparati, sorta šljive ‘Elena’