Naslov: Hemijsko proređivanje plodova sorte Zlatni delišes
Autori: Zoran Keserović, Biserka Vračević, Dušan Gvozdenović, Nenad Magazin
Preuzmite: PDF
Rezime: U intenzivnim sistemima gajenja jabuke, hemijsko proređivanje plodova je redovna pomotehnička mera kojom se uspostavlja ravnoteža između rasta i rondnosti, utiče na otklanjanje alternativne rodnosti, manje opadanje pred berbu i bolji kvalitet plodova u odnosu na netretirana stabla. U periodu od 2005. do 2007. godine, ispitivana je efikasnost preparata Diramid, Amidthin, Dirager, Nokad, Sevin Flow, benziladenina i njihovih kombinacija u hemijskom proređivanju plodova sorte Zlatni delišes - klona B, Rainders i Smoothee. Do znatnog opadanja plodova, dovela je primena svih navedenih preparata osim Diragera, gde je neophodno proređivanje ponoviti upotrebom preparata na bazi karbarila, benziladenina, ili izvršiti ručnu korekciju.
Ključne reči: jabuka, proređivanje, preparati, plodovi, zametanje
Naslov: Razlike u dinamici porasta plodova jabuke sorte Ajdared posle tretiranja stabala karbarilom
Autori: Dragan Janković, Jelena Janković, Gorica Paunović
Preuzmite: PDF
Rezime: U toku 2005. i 2006. godine sprovedeno je ispitivanje rasta različitih kategorija plodova jabuke sorte Ajdared posle tretiranja stabala karbarilom (0,3% rastvor Karbarila S-50). Aplikacija karbarila obavljena je u stadijumu kada su centralni plodovi imali prečnik 8-10 mm. Prečnik plodova je meren svakog drugog dana, tokom 16 dana (ukupno 9 merenja), pri čemu je prvo merenje izvršeno neposredno pre aplikacije karbarila. U toku perioda merenja, prosečan rast plodova koji će da se održe na stablu do berbe iznosio je 0,5-1 mm dnevno. Rast centralnih plodova bio je intenzivniji nego rast lateralnih plodova. Tri dana posle aplikacije karbarila rast plodova koji će da otpadnu počeo je primetno da usporava, da bi 10-14 dana posle aplikacije karbarila njihov rast potpuno prestao. Nakon prestanka rasta, plodovi su otpadali u roku od 4-10 dana. Ova istraživanja su potvrdila da merenje rasta plodova može da se koristi kao pouzdana metoda za ranu procenu efekta proređivanja plodova jabuke karbarilom.
Ključne reči: jabuka, proređivanje plodova, karbaril, rast ploda
Naslov: SELEKCIJA PODLOGA DOBIJENIH IZ SEJANACA VINOGRADSKE BRESKVE I DŽANARIKE
Autori: Vladislav Ognjanov, Slobodan Cerović, Đina Božović, Jelena Ninić-Todorović, Branislava Gološin
Preuzmite: PDF
Rezime: Istraživanje je imalo za cilj da se izvrši procena sejanaca vinogradske breskve (Prunus persica L. Batsch) i džanarike (Prunus cerasifera Ehrh.), kada se iste koriste kao podloge. Početni materijal je prikupljen sa širokog područja kontinentalnih i mediteranskih oblasti Srbije, Crne Gore i drugih republika bivše Jugoslavije. Pristup koji je korišćen u sakupljanju germplazme predstavlja kompromis između dva pristupa - s jedne strane, vršena je potraga za određenim karakteristikama, dok je istovremeno primenjivana i metoda sakupljanja slučajnih uzoraka iz prirodne populacije. Proces odabiranja odvijao se u tri faze: a) početna selekcija iz prirodne populacije i pomološka karakterizacija iste; b) evaluacija sejanaca - podloga u matičnom zasadu, i c) evaluacija karakteristika voćnjaka. Primećena je znatna genetička raznovrsnost kod sejanca - potomaka različitih matičnih stabala, naročito u pogledu bujnosti, grananja i otpornosti na sušu. Podloge dobijene od vinogradske breskve i džanarike su u velikoj meri uticale na veličinu stabla, kako kod breskve sorte Redhaven, tako i kod varijeteta kajsije NS rodna. Uticaj se ogledao u visini stabla, obliku i raširenosti krune i prečniku stabla. Rodnost nije uvek bila srazmerna veličini stabla, tako da najveća stabla nisu uvek davala najveći rod.
Ključne reči: vinogradska breskva, džanarika, podloga, selekcija
Naslov: Rodnost i kvalitet ploda introdukovanih sorti jagode
Autori: Evica Nenadović-Mratinić, Jasminka Milivojević
Preuzmite: PDF
Rezime: Kod šest introdukovanih sorti jagode (Evita, Madeleine, Eris, Selena, Cortina i Favette) i kao standard sorte Čačanska rana, ispitivana je rodnost i kvalitet ploda. Ispitivanja su vršena u kolekcionom zasadu jagode Poljoprivrednog fakulteta iz Beograda, na OD „Radmilovac“, u periodu 2004-2005. godine. Sve sorte su gajene na bankovima prekrivenim crnom polietilenskom folijom, na rastojanju sadnje 40 x 30 cm. Proučavana je rodnost, izražena po bokoru i jedinici površine, kao i važniji pokazatelji kvaliteta ploda (masa, dimenzije, index oblika, sadržaj rastvorljive suve materije, šećera, kiselina, vitamina C i pH vrednost). Sve ispitivane sorte su sazrevale vrlo rano, u rasponu od 21. do 28. maja. Najbolju rodnost (od 33,0 do 37,7 t/ha) i kvalitet ploda (najveća masa i visok sadržaj svih hemijskih komponenata) ispoljile su sorte: Cortina, Madeleine i Eris. Ove sorte se mogu preporučiti i za komercijalno gajenje u uslovima smederevskog Podunavlja.
Ključne reči: jagoda, sorta, rodnost, kvalitet ploda
Naslov: Uticaj načina gajenja na fenofaze vegetativnih pupoljaka i vegetativnog prirasta kod sorti jagoda u skopskom rejonu
Autori: Ana Selamovska, Katerina Nikolić, Aleksandar Markovski, Zoran Nikolić
Preuzmite: PDF
Rezime: Ispitivanja su vršena u oglednom zasadu jagoda, u periodu od 2001. do 2004. godine. Praćene su fenofaze vegetativnih organa (početak listanja, početak i dinamika formiranja stolona i živića) kao i vegetativan prirast sorti jagode Senga Sengana i Pocahontas, u junu i oktobru, u zavisnosti od načina gajenja. U skopskom rejonu ispitivane sorte jagode počinju da listaju u drugoj dekadi marta, stolone počinju da formiraju u prvoj dekadi maja, a živiće u drugoj polovini maja. Na odvijanje fenofaze vegetativnih organa i na vegetativni prirast jagode utiču: genotip, klimatski uslovi i način gajenja. Sorta Pocahontas ima raniji vegetativni razvoj i formira veći broj stolona i živića po žbunu u odnosu na sortu Senga Sengana. Biljke gajene na crnoj foliji formiraju 6-7 dana ranije stolone i živiće, u odnosu na biljke gajene bez folija.
Ključne reči: jagoda, fenofaze, vegetativni organi, vegetativan prirast
Naslov: PROUČAVANJE SELEKCIJA MALINE U RIMSI, TROJAN - BUGARSKA
Autori: Stantcho Hristov
Preuzmite: PDF
Rezime: Istraživanje je vršeno u regionu Trojana, na sivom šumskom zemlji{tu. Predmet istraživanja su bile selekcije maline stvorene u Trojanu. Svrha istraživanja je bila vršenje selekcije i priprema vrednih selekcija maline, koje će se zatim koristiti u praktičnoj primeni. Proučavanje je obuhvatilo neke od najvažnijih parametara: vreme sazrevanja, težinu ploda i hemijski sastav ploda kod različitih selekcija maline.
Ključne reči: malina, selekcije, težina ploda, hemijski sastav, sazrevanje
Naslov: Uticaj podloge na formiranje kalusa pri sobnom kalemljenju oraha
Autori: Milisav Mitrović, Rade Miletić, Milan Lukić, Miladin Blagojević, Milan Rakićević
Preuzmite: PDF
Rezime: Ispitivan je uticaj korišćenja sejanaca domaćeg (Juglans regia L.) i crnog oraha (Juglans nigra L.) kao podloge na formiranje kalusa kalemova pri sobnom kalemljenju. Tokom dvogodišnjeg ispitivanja jednogodišnje podloge Juglans regia L. okalemljene i stratifikovane dale su prosečno 60,2% odlično kalusiranih kalemova, 23,6% vrlo dobrih, 11,5% dobrih i 4,7% kalemova koji nisu kalusirali. Pri istom tretmanu kalemljenja na podlozi Juglans nigra L. dobijeno je 67,1% odlično kalusiranih kalemova, 18,7% vrlo dobrih, 10,1% dobrih i 4,1% onih koji nisu kalusirali.
Ključne reči: domaći orah, crni orah, podloga, kalemljenje, kalusiranje
Naslov: PRODUŽENJE PERIODA RAZMNOŽAVANJA ORAHA (Juglans regia L.) PUTEM KOMBINOVANJA METODA KALEMLJENJA NA ZRELO, ZELENO I PUPOLJKOM
Autori: Stefan Gandev
Preuzmite: PDF
Rezime: Za potrebe eksperimenta korišćen je orah sorte Izvor 10, kalemljen na podlogu od običnog oraha (J. regia L.). Korišćene su sledeće metode propagacije: kalemjenje na zrelo, kalemljenje na zeleno i kalemljenje pupoljkom. Ove metode su primenjivane tokom tri različite sezone, pri čemu je svaka od njih isprobana tokom tri različite fenofaze razvoja biljke. Dobijeni rezultati pokazuju da je tokom cele godine, kombinacija metoda kalemjenja na zrelo, na zeleno i kalemljenja pupoljakom omogućila uspešno razmnožavanje oraha, pri čemu je ova kombinacija metoda takođe omogućila produženje perioda podesnog za kalemljenje. Pokazalo se da je moguće stvaranje kalusa kod oraha tokom fenofaze zimskog mirovanja, kao i tokom fenofaze izbijanja izdanaka i na kraju faze izrastanja izdanaka. Međutim, odlučujući faktor u formiranju kalusa nisu bile fenofaze, već primenjeni metod razmnožavanja, sa svojim karakterističnim tehnološkim odlikama i temperaturnim uslovima.
Ključne reči: orah, kalemjenje na zrelo, kalemjenje na zeleno, kalemljenje pupoljkom
Naslov: Success of raspberry and strawberry breeding in Bulgaria
Autori: Stancho Hristov
Preuzmite: PDF
Rezime: N/A
Ključne reči: N/A
Naslov: Smolotočenje drvenastih biljaka
Autori: Tihomir Nikolić, Branislav Obradović
Preuzmite: PDF
Rezime: N/A
Ključne reči: N/A