slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: NOVI INTERSPECIJES HIBRIDI DOBIJENI UKRŠTANJEM Prunus domestica x Armeniaca dasycarpa

Autori: Argir Zhivondov

Preuzmite: PDF

Rezime: Međuvrsni hibrid N° 23-128 stvoren je 1992. godine u Institutu za voćarstvo u Plovdivu, oprašivanjem sorte šljive Green Gage (Prunus domestica L.) polenom sorte kajsije Melitopolskij Tchjornij (Armeniaca dasycarpa (Ehrh.) Borkh.). Vrsta Armeniaca dasycarpa predstavlja relativno novi hibrid koji je dobijen putem prirodne hibridizacije između vrsta A. vulgaris L. i P. cerasifera L. Hibridizacija je izvedena sa ciljem da se izvrši praktična provera sposobnosti ukrštanja sorti P. domestica (2n = 48) i A. dasycarpa (2n = 16), kao i da se stvori osnova za izvor oplemenjivanja (donori otpornosti za virus šarke, Plum pox virus PPV). Cilj ovog rada je da se utvrde glavne pomološke karakteristike međuvrsnog hibrida N° 23–128

Ključne reči: Međuvrsni hibrid, Prunus sp., oplemenjivanje, pomologija.


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: BIOMETRIJSKA ISTRAŽIVANJA HIBRIDA ŠLJIVA-KAJSIJA (Prunus domestica x Armeniaca vulgaris)

Autori: Argir Zhivondov

Preuzmite: PDF

Rezime: Stvaranje međuvrsnih hibrida često sprečavaju postojeće genetske barijere koje ograničavaju prirodnu hibridizaciju. Međuvrsni hibridi F1 koji su bili predmet proučavanja stvoreni su 1989. godine u Institutu za voćarstvo u Plovdivu, kao rezultat programa oplemenjivanja sa ciljem stvaranja hibrida i sorti otpornih na virus šarke šljive (Plum pox virus). Ovi hibridi dobijeni su oprašivanjem sorte šljive Stenli (Stanley, Prunus domestica L.) polenom sorte kajsije Modesto (Armeniaca vulgaris L.). Kod svih ispitivanih hibrida pokožica ploda je bila tamnije boje i slabo maljava. Jedini izuzetak predstavlja hibrid N° 16-26, kod koga je pokožica bila žuta. Veći deo hibrida pokazao je svojstva intermedijarnog habitusa stabala, dok je samo manji deo imao habitus šljive. Nisu dobijeni hibridi sa habitusom kajsije. Ovo izučavanje ima za cilj da ustanovi osnovne pomološke karakteristike ploda i lista kod pet hibrida koji su dobijeni ukrštanjem sorte šljive Stenli (Stanley) i sorte kajsije Modesto.

Ključne reči: Prunus, Armeniaca, međuvrsni hibridi, oplemenjivanje, pomologija.


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: BIOLOŠKE OSOBINE PERSPEKTIVNIH INTERSPECIJES HIBRIDA ŠLJIVE RODA PRUNUS

Autori: Ivan Minev

Preuzmite: PDF

Rezime: Predmet proučavanja su bile biološke i morfološke karakteristike stabala i plodova selekcionisanih hibrida 31/14 i 60/10. Kao kontrolna sorta u testu, upotrebljena je sorta šljive Large Bullare. Sva tri hibirda su stvorena u Institutu za istraživanja u poljoprivredi i planinskom stočarstvu u Trojanu, u kontrolisanim uslovima. Za dobijanje hibrida sa karakteristikama visoke plodnosti korišćen je metod selekcije. Dobijeni plodovi su bili okruglog oblika, plave boje. Tokom različitih godina, težina ploda iznosila je 12–15,5 g za hibrid 6/10, odnosno 5–7 g za hibrid 31/14. Ukupan sadržaj šećera u plodu iznosio je 11,16% za hibrid 6/10, odnosno 10,65% za hibrid 31/14. U pogledu sadržaja tanina, on je iznosio 0,337% i 0,742%, resp. Hibridi 6/10 i 31/14 nisu bili zaraženi plamenjačom i pokazali su se tolerantnim na virus šarke (Plum pox virus, PPV).

Ključne reči: šljiva, odabir, hibridizacija


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Multivariaciona analiza kolekcionisanih autohtonih genotipova džanarike (Prunus cerasifera Ehrh.)

Autori: Slavica Čolić, Gordan Zec

Preuzmite: PDF

Rezime: Za utvrđivanje varijabilnosti bioloških osobina ploda autohtonih genotipova džanarike iz više populacija sa teritorije Srbije korišćene su metode multivariacione analize (klaster i diskriminaciona analiza). Na osnovu njih je izvršena determinacija genetičkog diverziteta i klasifikacija sličnih genotipova u tri grupe (klastera), čime je olakšana njihova dalja ocena i selekcija kao prvi korak u stvaranju genotipova za komercijalnu upotrebu. Utvrđeno je da na razdvajanje genotipova u klastere najveši uticaj ima masa ploda.

Ključne reči: džanarika, populacija, multivariaciona analiza


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: TEGERA I ELENA - NOVE SORTE ŠLJIVA U BUGARSKOJ

Autori: Hristina Dinkova, Kalin Dragoiski, Boriana Stefanova

Preuzmite: PDF

Rezime: Kod nemačkih sorti šljive, Tegere i Elene, proučavane su karakteristike rasta, prinosa i osetljivosti na glavne bolesti. Istraživanje je sprovedeno u Institut za istraživanja u poljoprivredi i planinskom stočarstvu u Trojanu, u periodu 2001–2005. Tegera je samooplodna sorta sa kompaktnom krunom, tamno zelenim listovima i ranim vremenom zrenja (polovina jula). Plodovi su veliki (40 g), tamno plave boje, sa obiljem pepeljka. Meso ploda je žute boje, slatko-gorkog ukusa, dok se koštica u potpunosti odvaja od mesa. Ova sorta je osetljiva na virus šarke (Plum pox virus, PPV) i pokazuje jasne simptome na lišću, dok su ošteććenja na plodovima veoma mala. Elena predstavlja samooplodnu sortu, široko otvorene krune i kasnog vremena zrenja (sredina septembra). Plodovi su srednje veličine (30–32 g), ljubičastoplavi, dok se koštica ne odvaja u potpunosti od mesa. Sorta je bila zaražena virusom šarke dosta brzo, ali je virus ostao lokalizovan na izdvojenim delovima krune. Simptomi bolesti bili su jasno izraženi na listovima, a na plodovima je izazvana velika šteta. U uslovima Trojana, period punog sazrevanja plodova produžen je za 30 dana kod obe sorte.

Ključne reči: šljive, sorte, period sazrevanja, osetljivost na virus šarke


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Biološke osobine sorti šljive kombinovanih svojstava

Autori: Evica Nenadović-Mratinić, Dragan Milatović, Dejan Đurović

Preuzmite: PDF

Rezime: U periodu 2003–2005. godina, na Oglednom dobru „Radmilovac“ Poljoprivrednog fakulteta iz Beograda ispitivano je devet sorti šljive: Viktorija, Stenli, Italijanka, Blufri, Ana Špet, Čačanska lepotica, Čačanska rodna, Jelica i Valjevka. Proučavane su sledeće osobine: vreme zrenja, rodnost, fizičke, hemijske i organoleptičke osobine ploda. Na osnovu proučavanih parametara najbolje osobine ispoljile su sorte Čačanska lepotica i Čačanska rodna./p>

Ključne reči: šljiva, vreme zrenja, osobine ploda, rodnost


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: BIOLOŠKE OSOBINE RASTA I RODNOSTI ŠLJIVE CV GABROVSKA

Autori: Ivanka Vitanova, Hristina Dinkova, Kalin Dragoiski, Stela Dimkova

Preuzmite: PDF

Rezime: U Institutu za istraživanja u poljoprivredi i planinskom stočarstvu proučavana su stabla sorte Gabrovska, u dva regiona – regionu Trojana (Troyan) i Drijanova (Dryanovo). Stabla sorte Gabrovska odlikuju se rastom koji se kreće od umerenog, do intenzivnog i veoma su plodonosna. Ova sorta je tolerantna prema virusu šarke (Plum pox virus, PPV). Sorta Gabrovska se odlikuje prosečnim ranim cvetanjem, koje nastupa u isto vreme kao i kod sorte Stenli (Stanley). Radi se o samooplodnoj sorti, a utvrđeno je da u dobre oprašivače ove sorte spadaju sorte Althan Reinclaude, Stanley and Strinava. Plodovi su srednje veličine, ovalnog oblika i tamno plave boje, dok je vreme sazrevanja druga trećina avgusta. Meso ploda je istovremeno mekano i čvrsto, sočno i veoma ukusno – sam ukus jako podseća na ukus sorte Kjustendilska Sinia Sliva. Gabrovska je osetljiva na uslove vlažnosti zemljišta i vazduha. Ova sorta je uglavnom pogodna za gajenje u planinskim oblastima.

Ključne reči: šljiva, rast, kvalitet ploda, produktivnost


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: VEGETATIVNE I REPRODUKTIVNE KARAKTERISTIKE SORTE ŠLJIVE ČAČANSKA RODNA U OBLASTI TROJAN

Autori: Hristina Dinkova, Ivan Minev, Teodora Stoyanova

Preuzmite: PDF

Rezime: Proučavane su biloške i morfološke karakteristike stabla, a takođe je izvršena i karakterizacija plodova. Stabla su formirala krunu umerenog rasta, široko otvorenog oblika. Bujnost je bila izuzetna. Plodovi su plave boje, ovalnog oblika, blago, bočno zaravnjeni, atraktivnog izgleda. U regionu u kome su vršena proučavanja, plodovi su sazrevali sredinom avgusta, i imali prosečnu težinu od 29 g. Kvalitet plodova je bio jako dobar. Sadržaj šećera je iznosio 11,48%, dok se koštica odvajala i imala prosečnu težinu od 1,4 g. Stabla su bila u velikoj meri zaražena virusom šarke (Plum pox virus, PPV), čiji su simptomi bili vidljivi na listovima. Sa druge strane, plodovi su dostigli zrelost branja, pri čemu nisu izgubili na kvalitetu ukusa nisu pokazali nikakve karakteristične simptome ove bolesti. Kod ove sorte je zapažena slaba pojava truleži plodova, plamenjače i rupičavosti lišća.

Ključne reči: šljive, sorte, kvalitet voća, bolesti


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Varijabilnost i heritabilnost morfoloških i hemijskih osobina ploda džanarike (Prunus cerasifera Ehrh.)

Autori: Dragan Nikolić, Vera Rakonjac, Momčilo Milutinović, Milica Fotirić

Preuzmite: PDF

Rezime: Iz različitih autohtonih populacija sa područja Srbije, na bazi morfoloških osobina i kvaliteta ploda, izdvojeno je 17 tipova džanarike. U toku dvogodišnjeg perioda istraživanja ispitivani su masa ploda, masa koštice, sardržaj rastvorljivih suvih materija, sadržaj ukupnih šećera i sadržaj ukupnih kiselina. Na osnovu rezultata dvofaktorijalne analize varijanse za sve ispitivane osobine izračunate su komponente varijabilnosti, koeficijenti genetičke i fenotipske varijacije i koeficijent heritabilnosti u širem smislu. Utvrđeno je da je u ukupnoj varijabilnosti mase ploda, mase koštice i sadržaja ukupnih kiselina najviše učestvovala genetička varijabilnost, dok je varijabilnost sadržaja rastvorljivih suvih materija i sadržaja ukupnih šećera u najvećem procentu bila uslovljena interakcijom genotip x godina. Koeficijenti genetičke i fenotipske varijacije pokazuju da je kod proučavanih tipova džanarike najmanje varirao sadržaj rastvorljivih suvih materija (CVg = 2,83%; CVf = 4,66%), a najviše masa ploda (CVg = 29,72%; CVf = 31,34%). Najmanji koeficijent heritabilnosti u širem smislu utvrđen je za sadržaj ukupnih šećera (h2 = 21,72%), a najveći za masu koštice (h2 = 93,19%).

Ključne reči: džanarika, komponente varijabilnosti, koeficijenti genetičke i fenotipske varijacije, koeficijent heritabilnosti


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Morfološke osobine rodnih grančica sorti šljive (Prunus domestica L.)

Autori: Evica Nenadović-Mratinić, Dragan Milatović, Dejan Đurović, Zoran Jovičić

Preuzmite: PDF

Rezime: Kod 20 sorti šljive proučavane su morfoločke osobine rodnih grančica (dužina, broj cvetnih i vegetativnih pupoljaka i njihov odnos) sa ciljem utvrđivanja sortno specifične rezidbe. Rodne grančice su klasifikovane u dve grupe: duge i kratke. Za većinu proučavanih osobina utvrđene su značajne razlike kako između sorti, tako i između godina ispitivanja. Sorte sa većim brojem cvetnih pupoljaka po jedinici dužine zahtevaju jaču rezidbu, dok se kod sorti sa manjim brojem cvetnih pupoljaka može primeniti rezidba slabijeg intenziteta.

Ključne reči: šljiva, duge rodne grančice, kratke rodne grančice, cvetni pupoljci, vegetativni pupoljci


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Hemijski sastav ploda genotipova džanarike (Prunus cerasifera Ehrh.) sa područja Gornjeg Polimlja

Autori: Đina Božović, Vučeta Jaćimović

Preuzmite: PDF

Rezime: Istraživanjima u periodu 1998–2000. godine obuhvaćena je prirodna populacija džanarike (Prunus cerasifera Ehrh.) u Gornjem Polimlju. U ovom radu prikazani su rezultati izučavanja hemijskog sastava ploda za 20 genotipova. Za proizvodnju bistrih sokova i koncentrata mogu se preporučiti plodovi genotipova sa visokim sadržajem ukupnih šećera i kiselina, a manje pektinskih materija: BP 46, BP 60, BP 79, BP 90, BP 110, BP 116, BP 128. Genotip BP 126 odlikuje se visokim sadržajem ukupnih kiselina, a genotipovi BP 27 i naročito BP 128 bogatstvom u mineralnim materijama. Genotipovi BP 11, BP 12, BP 15, BP 16, BP 27, BP 33 i BP 57 imaju visok sadržaj pektinskih materija u plodu, pa mogu poslužiti za proizvodnju kaša i proizvoda na bazi kaša.

Ključne reči: džanarika, izdvojeni genotipovi, Gornje Polimlje, hemijski sastav


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Primena savremenih in vitro metoda kod vrste roda Prunus L.

Autori: Đurđina Ružić, Radosav Cerović, Tatjana Vujović

Preuzmite: PDF

Rezime: In vitro kultura biljnog tkiva koja se do nedavno smatrala kao „posebna oblast“, odnosno odvojena od drugih naučnih disciplina, danas omogućava korišćenje širokog spektra biotehnologija sa velikim brojem disciplina. U radu je upravo prikazana mogućnost primene in vitro tehnika kod šljive kroz sledeća poglavlja: mikropropagacija šljive in vitro; stvaranje bezvirusnog sadnog materijala šljive primenom hemoterapije; ponašanje in vitro razmnožene šljive u ex vitro uslovima (morfološke karakteristike i rodnost); kultura embriona šljive; dugo in vitro čuvanje šljive; androgeneza šljive; transgene šljive; ostale in vitro tehnike koje su primenjene, ili se mogu primeniti kod šljive.

Ključne reči: šljiva, kultura biljnog tkiva in vitro, mikropropagacija in vitro, hemoterapija, ex vitro biljke, embrio kultura, „cold storage“, androgeneza, transgene šljive