slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: SADNJA U ROVOVIMA - PERSPEKTIVAN METOD PODIZANJA ZASADA U PLANINSKIM OBLASTIMA

Autori: Hristina Dinkova, Kalin Dragoyski, Penka Mihaylova

Preuzmite: PDF

Rezime: U Institutu za istraživanja u poljoprivredi i planinskom stočarstvu u Trojanu razvijen je metod po kome se iskopani rovovi pune stajnjakom, a koriste se kao rezerva, neposredno pre sadnje, u pripremi parcele za podizanje višegodišnjih zasada. Ovaj metod pokazao se vrlo efikasnim u pedoklimatskim oblastima balkanskih planina. Stabla šljive su bujna, obilne rodnosti i do desete godine starosti ne traže dodatnu ishranu. Rizik od erozije sveden je na minimum kombinovanjem sadnje u rovovima i nanošenjem busenova između leja.

Ključne reči: šljiva, sadnja u rovovima, primena stajnjaka, obrađivanje zemljišta


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Uticaj rastojanja sadnje na generativni potencijal sorti jagode

Autori: Jasminka Milivojević

Preuzmite: PDF

Rezime: Istraživanja u ovom radu, obavljena su u kolekcionom zasadu jagode Poljoprivrednog fakulteta iz Beograda, na Oglednom dobru „Radmilovac“ u periodu 2001-2002. godine. Ogledom su bile obuhvaćene tri sorte jagode, dve novointrodukovane: Marmolada i Elsanta, i kao standard sorta Zenga zengana. Proučavano je vreme cvetanja, kao i važniji parametri generativnog potencijala (morfološke karakteristike cvasti, procenat oplodnje i rodnost sorti jagode) u funkciji različitih rastojanja sadnje. Najbolje rezultate kod većine analiziranih parametara ostvarila je sorta Zenga zengana (standard), ali je imala i najsitniji plod među ispitivanim sortama, te bi se mogla preporučiti za šire gajenje kao industrijska sorta u uslovima gročansko-smederevskog Podunavlja. Istovremeno, pozitivan uticaj na vrednosti pomenutih parametara generativnog potencijala imala su veća rastojanja sadnje 30 x 30 cm i 40 x 30 cm, na kojima su ostvarene najveće vrednosti.

Ključne reči: jagoda, sorta, rastojanje sadnje, vreme cvetanja, morfološke karakteristike cvasti, procenat oplodnje, masa ploda, prinos


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Uticaj rastojanja sadnje na kvalitet ploda novointrodukovanih sorti jagode

Autori: Evica Nenadović-Mratinić, Jasminka Milivojević, Dejan Đurović

Preuzmite: PDF

Rezime: Kod šest introdukovanih sorti jagode (Favete, Cortina, Evita, Selene, Eris, Madeleine) i kao standarda sorte Čačanska rana, ispitivan je uticaj rastojanja sadnje na kvalitet ploda. Ispitivanja su vršena u kolekcionom zasadu jagode Poljoprivrednog fakulteta iz Beograda, na oglednom dobru „Radmilovac“ u periodu 2001-2002. godine. Sve sorte su gajene na bankovima prekrivenim crnom polietilenskom folijom, na rastojanjima sadnje: 40 x 30, 30 x 30, 20 x 30 i 15 x 30 cm. Proučavani su važniji pokazatelji fizičkih, hemijskih i organoleptičkih osobina ploda u funkciji različitih rastojanja sadnje. Kod većine ispitivanih sorti veća rastojanja sadnje su pozitivno uticala na masu i organoleptičke osobine ploda, dok je taj uticaj na hemijski sastav ploda različit. Kod nekih sorti (Selene i Cortina) manja rastojanja sadnje su ispoljila pozitivan uticaj na hemijske osobine ploda. U poređenju sa standardom, sve ispitivane sorte su imale veće vrednosti mase ploda i bolju ukupnu organoleptičku ocenu kvaliteta ploda, dok je u pogledu hemijskih osobina njihovo ponašanje bilo različito.

Ključne reči: jagoda, sorta, rastojanje sadnje, kvalitet ploda


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Uticaj primene vodnorastvorljivih mineralnih đubriva na produkciju stolona i živića jagode (Fragaria ananassa Duch.) na pesku

Autori: Slavica Čolić, Gordan Zec, Snežana Milosavljević, Dejan Marinković

Preuzmite: PDF

Rezime: U radu su prikazani rezultati primene vodnorastvorljivih mineralnih đubriva („Ferticare II“ i „Universol“) različitih formulacija NPK (24:8:16 i 18:11:18) na produkciju stolona i živića jagode (Elsanta, Eris, Madeleine, Marmolada i Patty). Ispitivanja su obavljena pri izolaciji vektora virusa, gajenjem biljaka u pesku. Prihrana biljaka đubrivima uticala je na veću produkciju stolona i živića u poređenju sa biljkama koje su zalivane vodom, dok je broj i kvalitet dobijenih živića proizvod uticaja sorte i primenjenog đubriva.

Ključne reči: jagoda, stoloni, živići, vodnorastvorljiva đubriva


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Razmnožavanje maline cv Willamette korenovim reznicama sa jednim adventivnim pupoljkom

Autori: Žaklina Karaklajić-Stajić, Ivana Glišić, Đurđina Ružić, Milisav Mitrović

Preuzmite: PDF

Rezime: Malina je ekonomski najznačajnija vrsta u grupi jagodastog voća u Srbiji. Imajući u vidu da veliki problem u njenom gajenju poslednjih godina predstavlja sušenje, za proizvodnju sortno ispravnih i zdravih sadnica maline treba koristiti matične zasade. S’obzirom da je Centar za voćarstvo i vinogradarstvo u Čačku započeo kontrolisanu proizvodnju maline cv Willamette kulturom tkiva odnosno mikropropagacijom in vitro, korišćenjem na ovaj način razmnoženih biljaka kao početnog materijala za dalje razmnožavanje maline korenovim reznicama, omogućilo bi se brže i masovnije širenje bezvirusnog sadnog materijala. S’ tim u vezi, praćena je efikasnost razmnožavanja maline cv Willamette korenovim reznicama korišćenjem dva različita supstrata: Steckmedium, kombinacija Steckmedium-a i strugotine u odnosu 1:1. Takođe, postupak postavljanja reznica izveden je u dva vremenska termina. Najbolji rezultati, kako u pogledu razmnožavanja (85%) tako i praćenih parametara vegetativnog porasta novorazvijenih biljaka, postignuti su kod korenovih reznica postavljenih u I supstrat (Steckmedium) u I vremenskom terminu.

Ključne reči: malina, korenova reznica, supstrat, vremenski termin


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Uticaj organo-mineralnih đubriva i agrozela na koncentraciju mikroelemenata u listu kupine

Autori: Ivan Glišić, Tomo Milošević, Ljiljana Bošković-Rakočević

Preuzmite: PDF

Rezime: U radu su prikazani rezultati dvogodišnjeg ispitivanja uticaja različitih kombinacija agrozela, stajnjaka i kompleksnog mineralnog đubriva NPK (15:15:15) na koncentraciju mikroelemenata (Fe, Zn, Cu, Mn) u listu kupine sorte Tornfri. Ispitivanja su obavljena u zasadu kupine u 11. i 12. godini po sadnji, podignutom na plitkoj i erodiranoj smonici, zemljištu koje po svojim fizičkim i hemijskim osobinama nije pogodno za postizanje optimalnih prinosa kod ove vrste voća. Rezultati su pokazali da unošenje organo-mineralnih đubriva i agrozela u različitim kombinacijama nije dovelo do značajnih promena u koncentraciji mikroelemenata u listu kupine. Međutim, koncentracije Fe, Zn i Mn su se bitno razlikovale u 1999. od istih u 2000. godini kod svih ispitivanih tretmana. Jedino se koncentracija Cu nije bitno menjala po godinama ispitivanja.

Ključne reči: mikroelementi, list kupine


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Uticaj uzgojnog oblika na rodnost nekih sorti aktinidije (Actinidia deliciosa L.F.)

Autori: Ranko M. Popović, Mihailo Nikolić, Miroslav Čizmović, Mirko Kulina

Preuzmite: PDF

Rezime: U radu su prikazani trogodišnji rezultati (2000-2002. god.) uticaja uzgojnog oblika aktinidije na prinos aktinidije po stablu. Istraživanja su obavljena u Ulcinju, a ispitivane su ženske sorte Monty i Hayward i muška sorta Tomuri koja je služila kao oprašivač. Uzgojni oblik krošnje je bio kontrašpalir i tendona, a razmak sadnje 4 x 4 m. Konstatovane su razlike u prinosu po stablu među ispitivanim sortama i među uzgojnim oblicima aktinidije. Registrovan je veći prinos u obe sorte aktinidije koje se uzgajaju u formi tendone i on je iznosio kod sorte Monty 52,50 kg/stablu, a kod sorte Hayward 41,00 kg/stablu. Kod sorte Monty uzgajane u formi kontrašpalira prinos je bio manji i iznosio je 37,00 kg/stablu, a kod sorte Hayward 26,60 kg/stablu. Na osnovu rezultata istraživanja može se konstatovati da se uzgojni oblik tendona pokazao bolji sa aspekta kvantiteta proizvodnje i kao takav se preporučuje budućim proizvođačima ovog voća.

Ključne reči: aktinidija, sorta, uzgojni oblik, prinos


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Uticaj temperature i vremena berbe na klijavost semena masline (Olea europaea L.)

Autori: Mirjana Adakalić, Diego Barranco Naverro, Lorenzo León, Raul de la Rosa Navaro, Biljana Lazović, Tatjana Perović

Preuzmite: PDF

Rezime: U radu je prikazana tehnika kojom se naklijava više od 80% semenki masline za 30 dana. Procenat klijavosti je varirao zavisno od sorte i vremena berbe. Povećanjem temperature sa 14°C na 25°C, 18 dana od početka stratifikacije tj. kada je dormantnost semena prevaziđena, pospešuje se klijavost semena.

Ključne reči: Olea europaea L., naklijavanje, seme


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Intenzivno gajenje sejanaca masline (Olea europaea L.) u cilju skraćenja juvenilnog stadijuma

Autori: Mirjana Adakalić, Diego Barranco Naverro, Lorenco León, Raul de la Rosa Navaro, Biljana Lazović, Tatjana Perović

Preuzmite: PDF

Rezime: Dug juvenilni period, jedan od glavnih problema u genetičkom poboljšanju masline, može trajati 15 do 20 godina starosti u normalnim uslovima u polju. Intenzivno gajenje sejanaca masline u stakleniku doprinosi skra}ivanju juvenilnog perioda. U ovom radu testirano je nekoliko načina za poboljšanje rasta sejanaca u stakleniku. Sejanci sorti: Manzanilla de Sevilla, Arbequina i Koroneiki su korišćeni za testiranje uticaja saksija različitih dimenzija (1,5 l, 3 l, 6 l i 9 l), 3 vrste supstrata (mulj + komina grožđa, mulj + treset, mulj + komina grožđa + vlakna kokosa) i uticaj mikoriza. Najveći porast imale su biljke u saksijama od 6 l, a najpovoljniji supstrat je bio smeša mulj + komina grožđa. Nije zapažen pozitivan uticaj upotrebe mikoriza na porast biljaka. Uočena je visoka interakcija roditelj - tretman.

Ključne reči: Olea europaea L., juvenilni stadijum, intenzivno gajenje


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: ISPITIVANJE NEKIH ASPEKATA ODNOSA IZMEĐU Malus x domestica Borkh. I JABUKINIH VAŠI Dysaphis plantaginea Pass. I Aphis pomi de Geer

Autori: Hristina Kutinkova, Vasiliy Dzhuvinov

Preuzmite: PDF

Rezime: Cilj istraživanja je utvrđivanje osobenosti odnosa između jabukinih vaši Dysaphis plantaginea, Aphis pomi, s jedne, i Malus x domestica, s druge strane, u cilju usavšavanja metoda rane selekcije hibrida jabuke u zavisnosti od njihove već ustanovljene otpornosti prema vašima. Tokom 2004. god. ispitivano je 19 hibridnih potomstava u pogledu rezistentnosti prema vašima. U prethodnim istraživanjima tokom 1998–2003. godine ove selekcije su ispoljile otpornost prema čađavoj krastavosti i otpornost ili blagu osetljivost prema pepelnici. Kao kontrola korišćena je sorta EMLA. U poljskim uslovima, veštački je izazvana infekcija vašima Dysaphis plantaginea Pass. i Aphis pomi de Geer. Pritom, zaraženost je izazvana jabukinim vašima na stablima kalemljenim na podlozi M 26, zasađenim u saksije i održavanim pod mrežom. Nivo zaraženosti utvrđivan je Rat-Morisovom skalom. Rezultati preliminarnih ispitivanja pokazali su da su selekcionisani hibridi dobijeni ukrštanjem Starkrimson x Prima, Mollie’s Delicious x Florina, Mollie’s Delicious x Prima, Gloster x Prima, Winter Rambour x Priscilla i neki hibridi sorti Florina (o.p.) i Liberty (o.p.) otporni na Dysaphis plantaginea. Za ostale hibride sorti Florina (o.p.), Liberty (o.p.) i Gloster x Prima dokazano je da su otporni na Aphis pomi. Otpornost na obe jabukine vaši, Dysaphis plantaginea i Aphis pomi, ustanovljena je samo u jednoj kombinaciji sorte Liberty (o.p.). Istraživanjem je utvrđeno da je Florina donor otpornosti na jabukine vaši. Ispitivanja u tom pravcu biće nastavljena.

Ključne reči: hibridi jabuke, Aphis pomi, Dysaphis plantaginea, selekcija na otpornost