slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Rasadnička proizvodnja i agrotehnika voćaka

Autori: Mihailo Nikolić, Svetlana Paunović, Đurđina Ružić, Milovan Veličković, Zoran Keserović, Milisav Mitrović

Preuzmite: PDF

Rezime: Proizvodnja sadnog materijala u našoj zemlji ni izbliza ne odgovara zahtevima savremenog voćarstva niti je u skladu sa proizvodnjom kakva se organizuje u razvijenim voćarskim zemljama. Raspolažemo ogromnim kapacitetima i prirodnim resursima neophodnim za ovu proizvodnju pa ipak naš sadni materijal ne nalazi put na svetsko tržište jer se ne proizvodi po međunarodno priznatim standardima i šemama sertifikacije. Zato je neophodno hitno usaglašavanje zakonske regulative u ovoj oblasti sa EU kako bi se mogli brže uključivati na ova tržišta, a takođe i sopstvene zasade podizati visokokvalitetnim sertificiranim sadnicama.

Ključne reči: sadnica, sertifikacija, mikropropagacija in vitro, knip sadnica, rastila


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Uticaj letnje rezidbe na vegetativni i reproduktivni potencijal sorti jabuke Jonagold i Greni Smit

Autori: Milovan Veličković, Čedo Oparnica, Dragan Radivojević, Goran Zabrkić

Preuzmite: PDF

Rezime: U radu su prikazani dvogodišnji rezultati ispitivanja uticaja zelene rezidbe na vegetativni i reproduktivni potencijal jabuke Jonagold i Greni Smit. Uporedo su praćena stabla kontrolne varijante (bez primene zelene rezidbe). Zelena rezidba na stablima navedenih sorti jabuke izvođena je u prvoj polovini juna i polovinom avgusta (prva varijanta), odnosno samo u prvoj polovini juna (II varijanta). Utvrđeni su pozitivni efekti zelene rezidbe na ispitivane parametre, zbog čega se preporučuje njeno redovno izvođenje kod stabala u rodu. Dvokratna zelena rezidba dala je nešto povoljnije rezultate, što ne mora biti pravilo za sve sorte i različite agroekološke uslove.

Ključne reči: Jonagold, Greni Smit, zelena rezidba, vegetativni potencijal, reproduktivni potencijal


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Uticaj supstrata na ožiljavanje vegetativnih podloga jabuke

Autori: Čedo Oparnica, Vlado Ličina, Milovan Veličković, Dragan Radivojević

Preuzmite: PDF

Rezime: Na osnovu dvogodišnjih ispitivanja uticaja različitih supstrata na ožiljavanje vegetativnih podloga jabuke utvrđene su značajne razlike kod ispitivanih parametara kod sve tri podloge za jabuku: M 9 Emla, Pajam 1 i Pajam 2. U poređenju sa kontrolnom varijantom korišćeni supstrati, glistenjak, Floradur 1, Floradur 2, Sondermischung grdngrerde i Kekkila su ispoljili pozitivni uticaj na ožiljavanje mladica, broj žila, dužinu žila i masu žila.

Ključne reči: vegetativne podloge, supstrat, ožiljavanje


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Uticaj intenziteta letnje rezidbe i oblika krune na rodnost i kvalitet ploda sorti jabuke Ajdared i Gloster

Autori: Milovan Veličković, Čedo Oparnica, Dragan Radivojević

Preuzmite: PDF

Rezime: U radu je ispitivan uticaj različitog intenziteta letnje rezidbe kod dva sistema gajenja (sistem vitkog vretena i nepravilne palmete) na rodnost i kvalitet ploda sorti jabuke Ajdared i Gloster. U sistemu vitkog vretena razmak sadnje je 4 x 1,8 m, a podloga je M 26. Kod nepravilne palmete sa kosim granama razmak sadnje je 4 x 4 m, a podloga MM 106. Utvrđeno je da se visina prinosa izražena u kg/stablu značajno menja pod uticajem sorte i oblika krune. Sorta Gloster je na vitkom vretenu je dala značajno veće prinose po hektaru nego na nepravilnoj palmeti. Kod sorte Ajdared ne postoji takva pravilnost. Visina prinosa, kako kg/stablo, tako i t/ha se nije značajno menjala pod uticajem intenziteta rezidbe. Kod obe sorte dvostruka rezidba je ispoljila pozitivan uticaj na povećanje površine ploda prekrivene dopunskom bojom. Takođe, plodovi sorte Gloster su bili više obojeni od plodova sorte Ajdared. Oblik krune nije uticao na obojenost plodova. Intenzitet dopunske boje se nije značajnije menjao pod dejstvom ispitivanih faktora. Različiti tretmani rezidbe i oblici krune nisu ispoljili značajan uticaj na sadržaj rastvorljive suve materije i sadržaj ukupnih kiselina.

Ključne reči: letnja rezidba, palmeta, vitko vreteno, Ajdared, Gloster


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Uticaj sistema gajenja i gustine sadnje na prinos nekih sorti šljive

Autori: Miladin Blagojević, Milisav Mitrović, Žaklina Karaklajić-Stajić

Preuzmite: PDF

Rezime: Tehnologija gajenja je jedan od najbitnijih činilaca svake proizvodnje, pa i šljivarske. Pored drugih mera, povećanje prinosa po jedinici površine se može postići i povećanjem gustine sadnje voćaka, a time i povećati profitabilnost. Cilj ovog rada je bio ispitivanje uticaja sistema guste sadnje šljive na prinos. Dobijeni rezulatati šestogodišnjeg ispitivanja nedvosmisleno ukazuju da je gajenje šljive u ovom sistemu, u uzgojnom obliku vitkog vretena, ne samo moguće, već i da daje zadovoljavajuće rezultate. Uprkos višegodišnjoj pojavi poznih prolećnih mrazeva dobijeni prinosi od preko 40 t/ha, praćeni odličnim kvalitetom ploda ukazuju na mogućnost unapređenja proizvodnje šljive u našoj zemlji.

Ključne reči: sistem guste sadnje, uzgojni oblik, šljiva, prinos, mrazevi


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Uticaj oblika krune na rodnost i produktivnu efikasnost breskve

Autori: Dragan Radivojević, Milovan Veličković, Čedo Oparnica

Preuzmite: PDF

Rezime: U radu je praćen uticaj oblika krune: pal špindel, veronsko vreteno, veronska vaza i kotlasta kruna na rodnost sorti breskve različitog vremena zrenja: Redheven, Krestheven i Samerset. Primenjeni razmak sadnje između svih varijanti ispitivanja bio je 5 x 4 m. Najviši prinosi kako po stablu tako i po hektaru postignuti su sa oblikom veronska vaza, a najniži sa oblikom veronsko vreteno. Visoke prinose postigle su sorte Redheven i Krestheven, a veoma niske sorta Samerset. Indeks produkcije po jedinici površine pokrivenog tla bio je veoma visok za stabla sa oblikom pal špindel i veronska vaza, što im omogućava efikasnije iskorišćavanje zemljišnog prostora. Takođe veronska vaza uslovila je veću zastupljenost plodova ekstra i I klase. Najveći procenat plodova ekstra i prve klase imala je sorta Redheven, a najniže sorta Samerset.

Ključne reči: breskva, oblik krune, rodnost, Redheven, Krestheven, Samerset


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Uticaj rezidbe na dužinu rodnih grančica i formiranje resa, glomerula i vegetativnih pupoljaka važnijih sorti leske

Autori: Čedo Oparnica, Todor Vulić

Preuzmite: PDF

Rezime: Primenom agrotehničkih mera kao što su obrada, đubrenje i navodnjavanje obezbeđuje se uspevanje leske, ali se pun uspeh u toj proizvodnji može ostvariti tek onda ako se sa ovim merama kombinuju i raznovrsne mere kojima se uglavnom regulišu vegetativno rastenje i generativni razvitak. U nizu tih mera najveći značaj ima rezidba, kojom se usklađuje vegetativni i generativni potencijal. U ovom radu ispitivan je uticaj rezidbe na produktivnost rodnih grančica tri sorte leske: Istarski dugi, Rimski i Tonda Gentile delle Langhe. Dobijeni rezultati ukazuju na postojanje značajnih razlika između ispitivanih obeležja, kao što su dužina rodnih grančica, broj i raspored muških i ženskih cvasti na grančici, morfometrija ploda, randman i prinos. Ispitivanja su imale za cilj da utvrde da li i u kojoj meri rezidba utiče na rast i rodnost u cilju intenziviranja proizvodnje lešnika.

Ključne reči: rodne grančice, produktivnost, cvast, rese, glomerule


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Uticaj rezidbe na fizičke osobine plodova sorti leske

Autori: Čedo Oparnica, Todor Vulić

Preuzmite: PDF

Rezime: U radu su prikazani rezultati uticaja rezidbe na fizičke osobine plodova tri sorte leske: Istarski dugi, Rimski i Tonda Gentile delle Langhe. Plodovi orezivanih žbunova imaju statistički vrlo značajno veću dužinu, širinu i debljinu od plodova neorezivanih žbunova. Masa ploda i jezgre su sortne karakteristike, ali su pod uticajem rezidbe ispoljene znatne razlike, tako da plodovi orezivanih žbunova sorte Istarski dugi imaju za 18,46% veću masu od neorezivanih žbunova, kod sorte Rimski za 14% i sorte Tonda Gentile delle Langhe za 10,03%. Plodovi sve tri ispitivane sorte javljaju se kako pojedinačno tako i u račvicama od 1 - 8, ali je rezidba uticala na povećanje procenata račvica sa većim brojem plodova u njima.

Ključne reči: leska, masa, randman, zapremina, račvice


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Uticaj rezidbe na hemijski sastav plodova sorti leske

Autori: Čedo Oparnica

Preuzmite: PDF

Rezime: U radu su prikazani rezultati uticaja rezidbe na hemijski sastav jezgre sorti leske Istarski dugi, Rimski i Tonda Gentile delle Langhe. Od parametara su ispitivani sadržaj vlage, suve materije, ukupnih šećera, proteina, ulja kao i sastav metil-estara konstituentnih kiselina masnog ulja lešnika, gde su konstatovane određene razlike između tretmana što je statistički obrađeno analizom varijanse i LSD testom.

Ključne reči: leska, sorte, ulja, proteini, metil-estri


slika_stranice_iz_casopisa_vocarstvo

Naslov: Novi koncepti ishrane biljaka u proizvodnji sadnog materijala - proizvodnja sadnica leske

Autori: Vlado Ličina, Čedo Oparnica

Preuzmite: PDF

Rezime: U radu su predstavljeni rezultati ogleda u kome su ispitivani efekti primene novih vrsta đubriva i načina đubrenja u proizvodnji sadnog materijala leske. Ogled je postavljen na gajnjači đubrenoj pri meliorativnom đubrenju sa 100 t/ha stajnjaka. Kontrolna varijanta je bez primene mineralnih đubriva, dok je NPK (15:15:15) varijanta sa 600 kg/ha tretirana kao standardna varijanta. Druge varijante su vezane za primenu sporodelujućih đubriva (doza 600 kg/ha, delovanje 4 - 6 meseci) i tečnih đubriva (11:44:11, zalivanjem 0,5% rastvorom). Sva primenjena mineralna đubriva su kombinovana sa jednim novim tipom organskog đubriva, koje predstavlja prerađeni pileći stajnjak pomoću larvi domaće muve (Musca domestica L.). Ovo đubrivo („OFERT“) sadrži izrazito visok sadržaj fosfora (5,56%), od čega je značajan deo u pristupačnom obliku (560 mg/100 g). Tretiranje biljaka je bilo na dva načina, tako da su u osam varijanti ogleda kombinovani ovi oblici đubrenja u dve varijante: pri sadnji i posle sadnje. Svako ponavljanje zahvata dva dužna metra u redovima, gde su sađeni ožiljeni izdanci (20 izdanaka), a svaka varijanta ogleda ima ponavljanje u tri reda. Praćene su agrohemijske promene u zoni korenovog sistema u toku vegetacije, a i promene u mineralnom sastavu listova. Među tretmanima su utvrđene razlike prema sledećim parametrima: broj žila, dužina žila, broj razgranatih žila, broj nerazgranatih žila, dužina ožiljenog dela. Takođe je praćen i mineralni sastav lišća sadnica.

Ključne reči: leska, đubrenje, tečna đubriva, sporodelujuća đubriva